Description
TUBE, TRACH UNCUFF FENSTD SZ8MALMED
Product Specs
| Item Number | 314381 |
|---|---|
| Catalog Number | 8DCFN |
| UOM | EA |
| Level 1 Family Description | Respiratory Products |
| Level 2 Category Description | Respiratory Therapy |
| Level 3 Group Description | Tracheal Care |
| Level 4 Sub-Category Description | Trach / Endo / Laryngectomy Tubes |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Brand | Shiley |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Country of Origin | Unknown |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 7.6 mm ID |
| Legacy Size | Size 8.0 |
| Length | 79 mm Length |
| Length Range | 61 to 80 mm |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Manufacturer # | 8DCFN |
| Material | PVC |
| McKesson # | 314381 |
| Outside Diameter | 12.2 mm OD |
| Sterility | Sterile |
| Style | Fenestrated with Cannula |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| User | Adult |