- A thinner, less bulky cuff reduces insertion force by 39
- A beveled tip on all product configurations eases percutaneous insertio
- Flange material is a transparent, soft material designed to conform to the patient’s anatomy to help reduce the risk of skin breakdown
| Item Number | 1281445 |
| Catalog Number | 8UN85A |
| UOM | EA |
| Level 1 Family Description | Respiratory Products |
| Level 2 Category Description | Respiratory Therapy |
| Level 3 Group Description | Tracheal Care |
| Level 4 Sub-Category Description | Trach / Endo / Laryngectomy Tubes |
| Application | Uncuffed Tracheostomy Tube |
| Brand | Shiley |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Country of Origin | Unknown |
| For Use With | For Ventilator |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 8.5 mm |
| Manufacturer | Medtronic MITG |
| Manufacturer # | 8UN85A |
| Material | Non-DEHP Plasticizer |
| McKesson # | 1281445 |
| Outside Diameter | 12.2 mm |
| Style | Flexible |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271904 |
| Usage | Single Use |
| User | Adult |
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device