- Taper Point Needle
- Perma-Hand is a nonabsorbable sterile surgical suture composed of an organic protein
- The sutures are processed to remove the natural waxes and gums
- Coated with a special wax mixture
- Processed for optimum handling and knot security without excess capillarity
| Item Number | 2693 |
| Catalog Number | 707G |
| UOM | BX |
| Level 1 Family Description | Nursing and Surgical Supplies |
| Level 2 Category Description | Wound Closure |
| Level 3 Group Description | Sutures |
| Level 4 Sub-Category Description | Nonabsorbable Sutures, Needled |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Brand | Perma-Hand |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Country of Origin | Unknown |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Manufacturer # | 707G |
| McKesson # | 2693 |
| Needle 1 Code | C-1 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Taper Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Silk |
| Suture Material Range | Silk |
| Suture Size | Size 6-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device