- Reverse Cutting Needle
- Ethilon is a nonabsorbable monofilament suture composed of the long polymer chain
- Ethilon suture is dyed black or green to enhance visibility in tissue
- Minimal acute inflammatory response from tissue
- Extremely slow encapsulation and degradation (1 to 2 years)
| Item Number | 2623 |
| Catalog Number | 669H |
| UOM | BX |
| Level 1 Family Description | Nursing and Surgical Supplies |
| Level 2 Category Description | Wound Closure |
| Level 3 Group Description | Sutures |
| Level 4 Sub-Category Description | Nonabsorbable Sutures, Needled |
| Application | Nonabsorbable Suture with Needle |
| Brand | Ethilon |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | Unknown |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Manufacturer # | 669H |
| McKesson # | 2623 |
| Needle 1 Code | FS-1 |
| Needle Length | 24 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Black |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Nylon |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device