- Single Patient Use
- Soft, silicone tubes for maintaining the opening of the tracheostoma while supporting pulmonary rehabilitation with the use of a Provox Life HME
| Item Number | 553734 |
| Catalog Number | 8053 |
| UOM | CS |
| Level 1 Family Description | Wound Care & Skin Care |
| Level 2 Category Description | Specialty Dressings |
| Level 3 Group Description | Foam Dressings |
| Level 4 Sub-Category Description | Foams: Wound Care |
| Application | Laryngectomy Tube |
| Brand | Provox Life LaryTube |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Country of Origin | Unknown |
| For Use With | Provox Life HMEs |
| HCPCS | A7520 |
| Inside Diameter | 12 mm ID |
| Legacy Size | Size 10.0 |
| Length | 55 mm Length |
| Length Range | 41 to 60 mm |
| Manufacturer | Atos Medical |
| Manufacturer # | 8053 |
| Material | Silicone |
| McKesson # | 1198907 |
| Outside Diameter | 15.0 mm OD |
| Sterility | NonSterile |
| Style | Standard with Ring |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42271933 |
| User | Adult |
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device