Description
INFUSION SET, SILHOUETTE PARAEGM 13MMX43" (10/BX)
Product Specs
| Item Number | 909454 |
|---|---|
| Catalog Number | MMT-382A |
| UOM | BX |
| Level 1 Family Description | Lab-Waived Lab |
| Level 2 Category Description | Lab-Blood Glucose Meters & Sup |
| Level 3 Group Description | Diabetes Meters & Accessories |
| Level 4 Sub-Category Description | Insulin sets |
| Application | Insulin Infusion Set |
| Brand | SilhouetteParadigm |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Connection Type | Luer Lock Connector |
| Country of Origin | Unknown |
| Manufacturer | Medtronic |
| Manufacturer # | MMT-382A |
| McKesson # | 909454 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Style | 20 to 45° Angle |
| Port Type | Without Port |
| Safety Feature | Without Safety |
| Sterility | Sterile |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| Tubing Length | 43 Inch Tubing |
| UNSPSC Code | 42222008 |