- STRATAFIX Spiral Devices provide smooth tissue passage and a secure hold that helps control tension and achieve excellent tissue approximation
- Strength and support to maintain tension for 1-2 weeks
- Absorbs in 90 to 120 days
- Offers Plus antibacterial technology to address risk factors associated with SSI
| Item Number | 1193618 |
| Catalog Number | SXMP2B412 |
| UOM | BX |
| Level 1 Family Description | Nursing and Surgical Supplies |
| Level 2 Category Description | Wound Closure |
| Level 3 Group Description | Specialty Sutures/Accessories |
| Level 4 Sub-Category Description | Other Wound Staples & Sutures |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Brand | STRATAFIX SPIRAL MONOCRYL PLUS |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | Unknown |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Manufacturer # | SXMP2B412 |
| McKesson # | 1193618 |
| Needle 1 Code | PS |
| Needle 2 Code | PS |
| Needle Length | 26 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | Double-Armed |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 12 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Poliglecaprone 25, Triclosan |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 3-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device