- Polysorb is a tight braided absorbable suture which gives less trauma to the tissue
- Supports wound up to 3 week
- Complete mass absorption in 50 to 90 days
- This product is required to be reported under California Proposition 65
| Item Number | 548463 |
| Catalog Number | 181 |
| UOM | CS |
| Level 1 Family Description | Lab-Waived Lab |
| Level 2 Category Description | Sexual Health Non-Molecular |
| Level 3 Group Description | Trichomonas |
| Level 4 Sub-Category Description | Trichomonas |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Brand | Polysorb |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Coated |
| Country of Origin | Unknown |
| Manufacturer | Covidien |
| Manufacturer # | GL-181 |
| McKesson # | 219732 |
| Needle 1 Code | CV-25 |
| Needle Length | 22 mm |
| Needle Length Range | 20.1 to 40 mm |
| Needle Material | Surgalloy Needle |
| Needle Shape | 1/2 Circle |
| Needle Type | Taper Point Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 36-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Violet |
| Suture Length | 30 Inch Suture |
| Suture Length Range | 20.1 to 40 in |
| Suture Material | Polyester |
| Suture Material Range | Dyed Synthetic |
| Suture Size | Size 4-0 |
| Suture Type | Braided |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device