- Reverse Cutting Needle
- Less tissue reaction than chromic gut, less tissue drag, and no fraying
- Frequent uses bladder, gastro-intestinal, subcuticular closure, reproductive tract, fascia closure/linea alba (young, healthy, fast healing animals)
- Loss of 60-70% tensile strength after 1 week
- Complete mass absorption in 91-119 days
| Item Number | 217157 |
| Catalog Number | Y493G |
| UOM | BX |
| Level 1 Family Description | Nursing and Surgical Supplies |
| Level 2 Category Description | Wound Closure |
| Level 3 Group Description | Sutures |
| Level 4 Sub-Category Description | Absorbable Sutures, Needled |
| Application | Absorbable Suture with Needle |
| Brand | Monocryl |
| Buy American Act (BAA) Compliant | No |
| Coating | Uncoated |
| Country of Origin | Unknown |
| Manufacturer | J & J Healthcare Systems |
| Manufacturer # | Y493G |
| McKesson # | 217157 |
| Needle 1 Code | P-3 |
| Needle Length | 13 mm |
| Needle Length Range | 10.1 to 20 mm |
| Needle Material | Stainless Steel Needle |
| Needle Shape | 3/8 Circle |
| Needle Type | Precision Reverse Cutting Needle |
| Number of Needles | 1-Needle |
| Number of Strands | 12-Strand |
| Sterility | Sterile |
| Suture Color | Undyed |
| Suture Length | 18 Inch Suture |
| Suture Length Range | 10.1 to 20 in |
| Suture Material | Poliglecaprone |
| Suture Material Range | Undyed Synthetic |
| Suture Size | Size 5-0 |
| Suture Type | Monofilament |
| Trade Agreement Act (TAA) Compliant | No |
| UNSPSC Code | 42312201 |
Use left/right arrows to navigate the slideshow or swipe left/right if using a mobile device